کد خبر : 170
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱:۲۹
- بازدید

چگونگی شستشوی فرش دستباف

قبل از شستشوی فرش بایستی یک سری اقدامات اولیه جهت آماده سازی فرش انجام داد .این اقدامات بشرح زیر است. الف-غبارگیری :این عمل بیشتر در مورد فرشهای کارکرده انجام می گیرد. درغبارگیری از دستگاههای مکانیکی استفاده می شود و میزان دور برس غلتکی که عمل ضربه زدن را انجام می دهد بسته به میزان فرسودگی

قبل از بایستی یک سری اقدامات اولیه جهت آماده سازی فرش انجام داد .این اقدامات بشرح زیر است.

الف-غبارگیری :این عمل بیشتر در مورد فرشهای کارکرده انجام می گیرد. درغبارگیری از دستگاههای مکانیکی استفاده می شود و میزان دور برس غلتکی که عمل ضربه زدن را انجام می دهد بسته به میزان فرسودگی وهمچنین ضخامت فرشها تنظیم می شود. هرگونه عدم دقت در تنظیم دستگاه باعث پارگی فرش خواهد شد.

ازسوی دیگر درشستشو به روش سنتی برای زدودن غبار فرش از چوب استفاده می شود وپس از چوبزنی توسط جاروی زبر جارو می شود.روش دیگراستفاده از دستگاههای مکنده است که میزان مکش هوا بایستی تنظیم شود.

ب-بازرسی :از مهمترین نکات در مقدمات شستشو بازرسی است .می بایست فرش قبل از شستشو ازنظر میزان پوسیدگی وجود سوراخ ولکه ونوع گلیم بافی وریشه ها کنترل شود بطوریکه ریشه هاقبل از شستشو از هم باز شود.

پ-رفوکاری :درصورت وجودسوراخ درفرش قبل از شروع عملیات شستشو بایستی رفوکاری وترمیم شود.

ت-لکه گیری :بعد از رفوکردن بایستی  عمل لکه گیری انجام گیرد.

شستشوی فرش:
در توجه به نکات زیرضروری است.

۱-فرش روی زمین سخت شسته شود.

۲-برای شست شوی فرش ازدمای معمولی آب استفاده شود.

۳-مواد لازم برای شستشو بایدموادشوینده مخصوص فرش بوده وبرای جلوگیری از قلیایی شدن محیط باpH مترکنترل می شود(برای لکه گیری وشستشونبایدازموادقلیایی کربنات دوسود وسودسوزآوراستفاده کرد ضمنا غلظت هیدروسولفیت بایستی کنترل شود).

۴-پساب خروجی بعد ازابکشی باید خنثی باشددرصورت خنثی نبودن احتمال بروز آسیب هایی درفرش وجوددارد برای خنثی نمودن ازآب واسید ۱تا۲درصد استفاده می شود.

۵-عملیات آبگیری درنورغیرمستقیم خورشیدانجام گرفته وفرش مرطوب درمعرض هوا آویزان گردد.

۶-درصورتیکه عملیات آبکشی بدرستی انجام نشود به هنگام آویزان شدن آب درقسمت انتهایی فرش جمع شده وباعث زردی وپوسیدگی قسمت تحتانی فرش خواهد شد.

۷-به هنگام خشک کردن فرش دما نباید از ۴۰ درجه سانتیگراد بالاتر رود.

۸-استفاده از مواد نرم کننده باعث ایجاد نرمی در سطح فرش خواهدشد.

۹-درصورت ایجاد هرگونه کجی درفرش بعدازشستشوبایستی توسط دارکش های باتجربه دارکشی گردد.

۱۰-برای ترمیم رنگ به هیچ عنوان نباید گلهاوکناره های فرش رارنگ کردچون این رنگهادرداخل الیاف نفوذ نمی کنند و در اولین شستشو از بین خواهند رفت وباعث سرایت رنگ به سایر نقاط خواهندشد.

۱۱-برای ایجادیکنواختی ویکدستی درسطح فرش بعد ازشستشو فرش باتراش کمی پرداخت می شود این عمل بااستفاده از دستگاه پرداخت زنی انجام می گیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات