کد خبر : 272
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۷:۳۷
- بازدید

معروفترین طراحان کاشان

سید رضا صانعی که در شهر کاشان متولد شد.از آثار زیبای او امروزه در موزه ها وجود دارد. مهارت این هنرمند در پرتره ودورنما و گاهی اوقات گل وبته است.فردی که برای اولین بار استفاده از کاغذ شطرنجی را در کاشان شروع کرد سید رضاخان نقاش بود. ویژگی خاص سید رضا خان نقاش در سرعت

سید رضا صانعی که در شهر کاشان متولد شد.از آثار زیبای او امروزه در موزه ها وجود دارد. مهارت این هنرمند در پرتره ودورنما و گاهی اوقات گل وبته است.فردی که برای اولین بار استفاده از کاغذ شطرنجی را در کاشان شروع کرد سید رضاخان نقاش بود. ویژگی خاص سید رضا خان نقاش در سرعت عمل و خلاقیت او بوده است.

معروف است که هنگامی که قلم برکاغذ می گذاشت تا پایان نقشه بدون استفاده از پاک کن آنرا رسم می کرد. سید رضاخان صانعی هم برای خود و هم برای تجار معروف کاشان کار می کرد.

از نقشه های معروف سید رضاخان که با قلم خود و هویت خاص منطقه رسم کرد:

نقشه شیخ صفی و نقش لچک و ترنج شاه عباسی است. سید رضا خان صانعی در سال ۱۳۶۶در کاشان در گذشت.

از دیگر طراحان برجسته کاشان میرزا نصرالله نقاش زاده است که دوست و همکار داماد سید رضاخان صانعی بود. اگرچه وی قدرت قلم و خلاقیت سیدرضاخان صانعی رانداشت، ولی دقت و ظرافت قلم او بنیانگذار نوعی طراحی علمی واساسی در گردید .

وی کار صورت سازی نمی دانست، تخصص او در طرحهای سنتّی فرش بود. طرح لچک وترنج افشان که از معروفترین طرحهای کاشان است، اثر قلم اوست. میرزا نصرالله نقاش زاده در شهر کاشان در گذشت. از هنرمندان دیگر کاشان خانواده افسری هستند. سید رضا افسری برادر رضا صانعی و بزرگ خاندان افسری، خود طراح ونقاش برجسته فرش بود.

به طور کلی طرحهای اصیل قالی کاشان که از دوره صفویه الهام گرفته و به طرحهای قدیم کاشان معروفند عبارتند از درختی گلدانی، لچک وترنج، محرابی، شکارگاه وجانوری وطرحهای تصویری و نقوش اسلیمی.

منابع

  • اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن.
  • صادرات فرش ایران.
  • جزوات درسی دوره متوسطه رشته طراحی فرش، انتشارات جهاد سازندگی، ۱۳۷۹٫
  • مصاحبه با فروشندگان فرش کاشان در بازار فرش اصفهان.
  • وب سایت بیتوته.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات