آموزش قالی بافی در منزل

یک قالی یا فرش چگونه بافته می شود؟ اغلب اوقات هنگامی که یک خرید را انجام میدهیم شاید کمتر به فرایند انجام آن و اینکه چگونه این محصول به دست ما رسیده است ممکن است فکر کنیم. یکی از محصولاتی که فرایند و زمان زیادی را ممکن است برای گذران پشت سر گذاشته شود قالی

یک قالی یا فرش چگونه بافته می شود؟

اغلب اوقات هنگامی که یک خرید را انجام میدهیم شاید کمتر به فرایند انجام آن و اینکه چگونه این محصول به دست ما رسیده است ممکن است فکر کنیم. یکی از محصولاتی که فرایند و زمان زیادی را ممکن است برای گذران پشت سر گذاشته شود قالی یا فرش است.

در این مطلب قصد داریم تا برایتان بگوییم که چه وسایلی برای تهیه یک فرش لازم است و یک فرش چگونه مورد استفاده قرار میگیرد؟

برای بافت یک فرش به چه لوازمی نیاز داریم ؟

دار قالی ، دفه، شانه، کاردک، قیچی، چله، کوجی، سک و سیخ پود کشی از لوازم مورد نیاز بافت قالی است.

دار قالی :

فرش را روی چارچوبی به نام دار قالی می بافند و اندازه این دار بستگی به متراژ فرش دارد.جنس دارهای قالی در گذشته چوبی بود و در حال حاضر به صورت فلزی است.شاید دیده باشید که دارهای فرش به دو صورت وجود دارند: افقی و عمودی. بافت فرش معمولا در دارهای عمودی انجام می شود. اما مناطقی در کشور ما وجود دارد مانند ترکمن صحرا که دارها را به صورت افقی می بافند.

همه دارهای قالی باید زاویه ۹۰ درجه باشند و اگر این اصل رعایت نشود بافت فرش کج پیش می رود. اگر فضای خانه را در نظر بگیریم دارهای عمودی فضای کتری اشغال می کنند و مناسب تر هستند اما دارهای افقی فضای زیادی را اشغال می کنند.اگر در اطرافیان شما کسانی باشند که قالی می بافند شاید همیشه از درد کمردرد خود ناله می کنند و شکایت دارند و این امر به این دلیل است که دارهای عمودی به دلیل غیر استاندارد بودن محل نشستن درد بیشتری را متحمل می شوند.

 

:

برای این وسیله در گویش ها و زبان های مختلف ممکن است اصطلاحات متفاوتی وجود داشته باشد. الان به نام های دفه، دفتین، کرکیت ، کلوزار و دستوک معروف شده، اما بیشتر به نام دفه می شناسند و این نام عمومیت یافته است.کابرد این وسیله برای قالی بافی بسیار زیاد است وظیفه این وسیله فلزی سر شانه ای، کوبیدن گره های فرش است. در نظر اول اگر این وسیله را در دست بگیرید متوجه می شوید بسیار سنگین است و کار با آن راحت نیست.

دفه ها چند نوع هستند. دفه های بزرگی که باید با دو دست کوبیده شود و دفه های سبک یکدستی.کار هر دو نوغ دفه تفاوتی با هم ندارند اما در زمان استفاده کردن تفاوت آنها اشکار می شود. به طور معمول زمانی که بافت قالی به نیمه یا ۵۰ درصد رسید از دفه دو دستی استفاده می کنند. به این دلیل که پرزهای فرش دیگر اجازه ورود دفه یکدستی را که گره به درون تار بفرستد ندارد و دفه های سبک توانایی این کار را ندارند. به همین دلیل باید از دفعه های بزرگ استفاده نمود.

 

اِرش یا چله

بعد از آماده شدن دار قالی نوبت به چله می رسد. چله نخ هایی است که روی دار قالی نصب می شود. چله کشی برای برخی از افراد منبع درآمدی است و به چله کشی می پردازند.پس باید برای شروع بافت قالی ابتدا چله را روی دار قالی نصب کنید. چله تارهای تشکیل دهنده قالی یا فرش است . نخ هایی که برای کشیدن طرح در چله استفاده می شود.یک در میان از فرش عبور داده می شوند.

دقت کنید که هر چه چله فرش کشیده تر و محکم تر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود. چله کشی مهم ترین بخش کار است و اگر این کار به درستی انجام نشود فرش ظرافت لازم را دارا نخواهد بود. جنس چله معمولا از پشم، پنبه و ابریشم تهیه می شود . در حال حاضر نخ چله بیشتر از پنبه تهیه می شود در حالی که سابقا ابریشم و پشم بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت.

آرقاچ یا پود

نخ های افقی که به صورت یکی در میان از زیر و روی تار قالی به صورت رگ یا همان رج قالیبافی رد می شود پود نام دارد. نخ های پود هم مانند تار اکنون از نخ پنبه تهیه می شود. این پود ها بعد از هر گره فرش به وسیله دفه کوبیده می شود تا جایی که یک رج به صورت کامل تمام شود و قالیباف سراغ رج بعدی برود.

 

کوجی، کاردک، قیچی

شاید میله های کنار دار قالی را دیده باشید که به صورت کمکی دار قرار می گیرند و تا پایان قالی بافی ازآن استفاده می شود.اینکه چرا از این میله ها استفاده می شود به دلیل محکم کردن تارهای قالی و همچنین انسجام بخشیدن به فرش است. کاردک یا کثر برای بریدن سر خامه های اضافی بعد از گره زدن مورد استفاده قرار می گیرد. نخ هایی که بعد از گره زدن بر روی دار قالی می مانند به آنها خانه می گویند. دسته های این وسیله به صورت چوبی یا فلزی هستند. قیچی هم یکی از ملزومات قالیبافی است اما این نوع قیچی با قیچی های دیگر متفاوت است.دسته این قیچی ها با محل برش آن فاصله دارد. دلیل این فاصله سهولت در بریدن پرزهای اضافی فرش است.

 

بعد از آماده کردن وسایل حالا می توان کار را شروع کرد. نقشه قالی باید روبه روی ما قرار گیرد تا بدانیم که به چه ترتیبی باید پیش برویم. به طور معمول فرش از یک گوشه بافته می شود و عرض آن تکمیل می شود که به اصطلاح رج نامیده می شود. رج ها به صورت زیر و رو بافته می شوند که نقش ها را تشکیل می دهند. بعد از اتمام هر رج روی هر کدام از تار و پود ها باید گره زده شود و با دفه روی آن می کوبند تا این گره محکم شود و تا زمانی که فرش کامل شود این کار باید تکرار شود.برش گره ها بعد از رسیدن گره ها به اندازه چهار انگشت باید صورت گیرد.

 

نقشه خوانی فرش به این گونه است که افراد طرح شطرنجی فرش را رو به روی خود قرار می دهند و این طرح ها همیشه یک سانتی متر در یک سانتی متر در نظر گرفته می شود. نقشه خوان که معمولا کنار بافنده قرار می گیرد و نقشه را با صدای بلند می خواند به بافنده می گوید که در فاصله چند گره از رنگ خاصی استفاده کنده و چند گره بعد رنگ دیگری را به کار ببرد. بعد از بافت هر یک سانتی متر به این روش باید دوباره به نقشه مراجعه کرد و دوباره برای رج یا سانتی متر بعدی از آن بهره گرفت.

 

رنگ های طبیعی در فرش

اگر می خواهید فرش شما جلوه بهتری داشته باشد از رنگ های طبیعی استفاده کنید. رنگ های طبیعی از میوه هایی مانند انار و انجیر و میوه های دیگر به دست می آید. پوست گردو نیز یکی از میوه هایی است که برای تهیه رنگ از آن استفاده می کنند. پوست این میوه ها در دیگ های مخصوص رنگ دهی به نخ جوشانده می شود و بعد از پخته شدن مغز نخ، به آن تثبیت کننده می زنند تا بعد از مدتی رنگ فرش تغییر نکند. هنگام رنگ کردن باید دقت لازم را برای خشک شدن و همچنین کامل رنگ شدن آن داشته باشید.

 

منبع:

aftabir.com

سایت بیتوته

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات